Z WANDOR
Wersja z dnia 08:05, 4 paź 2019 autorstwa Pkunikowski (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

System viaTOLL

System viaTOLL jest to system elektronicznego poboru opłat działający na określonych odcinkach sieci dróg krajowych. Z systemu mogą korzystać pojazdy samochodowe, zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusy, niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Podmiotem odpowiedzialnym za pobór opłat elektronicznych jest Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Odcinki autostrad płatnych, które są zarządzane przez koncesjonariuszy, czyli:

  • • autostrada A1 - odcinek Rusocin-Nowe Marzy oraz Nowe Marzy-Czerniewice,
    • autostrada A2 - odcinek Konin-Nowy Tomyśl,
    • autostrada A4 - odcinek Kraków-Katowice

nie są objęte systemem viaTOLL.

Zasady działania viaTOLL

System viaTOLL jest oparty na technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu (technologii radiowej DSRC). System składa się z elektronicznego urządzenia pokładowego (viaAUTO, viaBOX) oraz urządzeń, montowanych na bramownicach typu PEF, mających na celu kontrolę przejeżdżającego pojazdu w celu sprawdzenia właściwego przebiegu opłat.

W celu skorzystania z systemu viaTOLL kierowca pojazdu samochodowego lub zespołu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie > 3,5 tony musi wyposażyć swój pojazd w elektroniczne urządzenie - jednostkę pokładową viaBOX (viaBOX dla pojazdów samochodowych lub zespołów pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie ≤ 3,5 tony nazywa się viaAUTO). Aby otrzymać takie urządzenie użytkownik drogi musi dokonać rejestracji w systemie viaTOLL, przedstawić odpowiednie dokumenty, podpisać umowę oraz wnieść kaucję. Następnie należy zamontować urządzenie w pojeździe oraz dokonać przedpłaty lub skorzystać z możliwości odroczonej płatności.

Kiedy pojazd przejdzie pod bramownicą typu PEF, opłata zostaje naliczona a kierowca zostaje o tym powiadomiony sygnałem dźwiękowym emitowanym przez urządzenie. Na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez GDDKiA można korzystać z wyznaczonych pasów elektronicznego poboru opłat. Po skierowaniu się na taki pas i zbliżeniu się do bramki otwiera się ona automatycznie.

Linki zewnętrzne